sobota, 21 grudnia 2013

Pierogi z kaszą gryczaną, grzybami i tymiankiem.

Czytelników ze wschodniej Polski pierogi z kaszą gryczaną raczej nie zdziwią gdyż z tego, co mi wiadomo pochodzą właśnie z tych regionów naszego kraju. Ja przygotowuję je z grzybami i z tymiankiem. W postach dotyczących przygotowania uszek wigilijnych oraz pierogów z kapustą i grzybami można przeczytać wskazówki pomocne przy zagniataniu ciasta dlatego w dzisiejszym artykule skupię się na głównie na farszu.

Potrzebujesz: (na około 40 sztuk)

- 200 gramów kaszy gryczanej,

- 50 gramów grzybów,

- średnią cebulę,

- pięć łyżek oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek,

- 400 gramów mąki,

- dwa żółtka ze średnich jajek,

- pół szklanki ciepłej wody,

- sól, pieprz, tymianek,

Grzyby zalać ciepłą wodą i pozostawić na noc. Kaszę ugotować według wskazówek na opakowaniu w osolonej wodzie z łyżką stołową oliwy. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na oleju. Dodać drobno pokrojone, odsączone grzyby. Przyprawić solą, pieprzem i tymiankiem. Całość smażyć jeszcze parę minut. Następnie dodać odcedzoną kaszę, podsmażać jeszcze przez minutę cały czas mieszając.

Mąkę połączyć z solą, dodać żółtka i wodę. Zagnieść ciasto, a jeżeli będzie zbyt klejące dodać więcej mąki. Uformować kulę, nakryć i odstawić na 15 minut. Gdy ciasto odpocznie należy je rozwałkować na podsypanej mąką stolnicy, a następnie wycinać kwadraty. Na każdy nałożyć łyżeczkę farszu i dokładnie połączyć brzegi, by pierogi nie pękły podczas gotowania.

Lepienie pierogów to świetna rozrywka dla dzieciaków. Warto zaangażować całą rodzinę w to przedsięwzięcie. Gotowe pierogi można oczywiście zamrażać, układając je wcześniej na tackach podsypanych mąką.

Życzę Wam smacznych świątecznych potraw, ale przede wszystkim rodzinnej atmosfery przy wigilijnym stole.

Wigilia 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz