sobota, 9 listopada 2013

Sałatka z wędzonym łososiem i awokado. Dressing z oleju z awokado i bazylii.

Sztuka gotowania polega na umiejętnym łączeniu smaków i składników. Z kilku pozornie prostych produktów, można wyczarować często wspaniale wyglądające danie, które nie wymaga wielu godzin spędzonych w kuchni. Dlatego na lekką kolację proponuję sałatkę, np. z wędzonym łososiem i awokado w towarzystwie innych, przemyślanych dodatków.

Potrzebujesz:

- 125 gramów wędzonego łososia,

- 50 gramów serka sałatkowego lub sera feta,

- jeden pomidor malinowy,

- jeden owoc awokado,

- mieszanka ulubionych sałat, pokrojonych w paski,

- kilka listków świeżej bazylii,

- olej z awokado, np. Greencado,

Kompozycja sałatki nie jest przypadkowa. Została opracowana tak, aby nie wymagała użycia soli, ponieważ wytrąca ona z pomidora cenne składniki odżywcze, takie jak np. potas. Z racji, że od dłuższego czasu w warzywa zaopatruję się z pobliskiego targu, prosto od rolnika, nieodżałowaną stratą byłoby pozbawiać je naturalnego smaku.

Serek sałatkowy to bardzo słony dodatek. Sprawia, że potrawy z reguły nie trzeba już solić, dlatego tak często dodaję go także do dań makaronowych. Manewr ze słonym serkiem wydaje się logiczny, ponieważ z reguły decydując się na sałatkę chcemy zjeść smacznie i zdrowo, a nadużywanie soli do zdrowych nawyków nie należy.

Nadużywanie soli ma niemały wpływ na zdrowie. Powoduje nadciśnienie tętnicze i według lekarzy jest częstą przyczyną poważnych chorób. Tym bardziej proponuję doszukiwać się w warzywach i owocach prawdziwych smaków i pozwolić, aby pomidor był lekko słodkawy, jak stworzyła go natura ;)

O dobroczynnym dla zdrowia awokado na blogu pojawiło się już wiele artykułów. Warto jednak pamiętać, że jest ono uważane przez ekspertów żywieniowych za pożywienie doskonałe. Z języka angielskiego przylgnęło do niego określenie superfood. Tłuszcze smaczliwki są bardzo zdrowe dla serca, gdyż są to tłuszcze jednonasycone oraz omega-3.

W cenne informacje o awokado zaopatrzyłam się także odwiedzając portal faktydlazdrowia.pl i pozwolę sobie zacytować przytoczone przez Redaktorów strony korzyści zdrowotne wynikające z regularnego spożywania awokado.

(1) Mózg: dr Daniel G. Amen, autor ‘Zmień swój mózg, zmień swoje życie’ (Change Your Brain, Change Your Life) uważa awokado za jedno z czołowych pokarmów dla zdrowia mózgu, które pomaga zapobiegać chorobie Alzheimer’a. Awokado łączy w sobie zdrowe dla mózgu kwasy tłuszczowe omega-3 z naturalną witaminą E, co jest klinicznie potwierdzone jako prewencja przeciw rozwojowi choroby Alzheimer’a, a nawet cofaniu jej we wczesnym stadium.

(2) Serce: awokado jest bogate w jednonienasycone tłuszcze, które budują zdrowie serca i pomagają obniżać ciśnienie krwi. Jednonienasycone tłuszcze zawarte w awokado zawierają fitoskładnik beta-sitosterol, którego działanie obniżające poziom LDL (potocznie nazywany „złym cholesterolem”) i triglicerydów przy jednoczesnym wzroście HDL (tzw. „dobry cholesterol”) we krwi, zostało potwierdzone klinicznie. Zawarta w awokado witamina B6 oraz naturalny kwas foliowy z wysokiej zawartości folianów, pomagają regulować homocysteinę, która – jeśli jest jej zbyt dużo – jest zwiastunem złego stanu serca.

(3) Ciąża: Kwas foliowy jest powszechnie zalecany kobietom w ciąży, aby pomóc rozwijać mózg płodu oraz inne narządy. Jednak niektórzy eksperci uważają syntetycznie pozyskiwany kwas foliowy za problem. Zalecają oni korzystanie z naturalnych folianów zamiast kwasu foliowego. Foliany zmniejszają również ryzyko udaru – zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na osobach, które spożywają pożywienie bogate w foliany.

4) Oczy: Awokado zawiera karotenoid – luteinę. Luteina jest antyoksydantem (przeciwutleniaczem), który chroni oczy przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym, prowadzącymi do słabego wzroku, zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

(5) Ciśnienie krwi: połączenie wysokiej zawartości potasu w awokado – 30% więcej niż w bananach – z omega-3 oraz kwasem oleinowym, jest korzystne w obniżaniu ciśnienia krwi.

(6) Cukier we krwi: jednonienasycone kwasy tłuszczowe mogą zapobiegać lub odwrócić oporność insulinową, jedną z przyczyn cukrzycy typu II. Wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika w awokado pomaga zapobiegać skokom poziomu cukru we krwi.

(7) Przeciwzapalne działanie: stan zapalny uważany jest za zjawisko leżące u podstawy większości chorób niezakaźnych. Awokado odznacza się obfitością fitoskładników (fitozwiązków) takich jak polifenole i flawonoidy, które posiadają właściwości przeciwzapalne.

(8) Przeciwstarzeniowe działanie: nazywany potocznie z języka angielskiego „Mistrzem Antyoksydantów” (ang. Master Antioxidant) antyoksydant glutation wspiera wątrobę i system nerwowy. Jest odpowiedzialny za uzupełnianie i „odzyskiwanie” innych przeciwutleniaczy w ciele. Jest niezbędny dla silnego systemu immunologicznego. Awokado jest jednym z niewielu naturalnych produktów, które zwierają duże ilości glutationu.

(9) Trawienie: składniki odżywcze i enzymy zawarte w awokado zmniejszają stany zapalne w żołądku. To również poprawia zdolność ciała do wchłaniania karotenoidów i substancji odżywczych. Uczestnicy badań, którzy jedli sałatki z awokado, absorbowali pięć razy więcej karotenoidów niż ci, którzy nie dodawali awokado (karotenoidy – wśród nich beta-karoten i likopen). Beta-karoten jest prekursorem witaminy A, a likopen jest składnikiem, który redukuje ryzyko wystąpienia udaru i raka prostaty.

(10) Nowotwory: awokado może pomóc chronić przed nowotworem prostaty i rakiem piersi.

Myślę, że powyższa lista to wystarczający dowód na to, że proponuję Wam nie tylko najsmaczniejszą, ale i najzdrowszą sałatkę na świecie. Awokado dobrze komponuje się z wędzonymi rybami, limonką i oliwą z oliwek. Warto wzbogacać codzienne posiłki w ten właśnie owoc.

Przygotowanie sałatki sprowadza się do pokrojenia sałat w paski i skropienia ich olejem z awokado. Następnie pokroić serek w kostkę, pomidora w ósemki, a awokado w paseczki. Ułożyć na talerzu w ciekawą kompozycję, a następnie wzbogacić ją w kawałek wędzonego łososia.

Gdy składniki sałatki będą już ułożone tak, jak oczekiwaliśmy należy polać je dressingiem na bazie oleju z awokado i drobno posiekanych liści bazylii. Gotową sałatkę podawać można na kolację, przystawkę lub przekąskę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz