Park jesienią wygląda pięknie. Nabiera fantastycznych kolorów, a delikatne jesienne Słońce przebija przez czerwone i żółte liście. Dlatego też nic tak nie odzwierciedla jesieni na talerzu jak papryka. Pochodzi z rodziny psiankowatych, co oznacza, że łączy ją pokrewieństwo z pomidorem i bakłażanem. Nie trudno się także domyślić, że pochodzi z egzotycznego kraju. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa, gdzie znana była na długo przed wizytą Krzysztofa Kolumba. Bywa, że za kraj pochodzenia papryki błędnie uważa się Hiszpanię, ponieważ to właśnie stąd za sprawą sławnego odkrywcy, a następnie kupców i żeglarzy rozprowadzana była w Europie.
Jednak Hiszpanie poznali paprykę dopiero w XVI wieku, a za ich pośrednictwem rozpowszechniła się we Francji, Włoszech i krajach bałkańskich. Szczególnie kochana przez Węgrów, uważana za symbol ich pikantnej i stosunkowo ostrej kuchni. Warto brać przykład z naszych węgierskich przyjaciół, ponieważ papryka ma bardzo mało kalorii (szczególnie żółta) i bogata jest w witaminę C. Co ciekawe, wystarczy zjeść 100 gramów tego warzywa, by pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę.
Potrzebujesz: (na cztery porcje)
- cztery średnie papryki,
- 500 gramów mięsa mielonego, np. wołowo-wieprzowego,
- 125 gramów ryżu basmati,
- jedno jajko,
- trzy łyżki przecieru pomidorowego,
- przyprawy i zioła: tymianek, majeranek, słodka papryka, pasternak, chili, kolendra, szałwia, rozmaryn, natka pietruszki, goździki, sól i pieprz do smaku,
- łyżka oliwy z oliwek,
- naczynie żaroodporne,
Ryż ugotować na sypko (najlepiej według wskazówek na opakowaniu. Odcedzić z wody i ostudzić. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni Celsjusza, a następnie przygotowywać paprykę. Dokładnie umyć, osuszyć, przekroić na pół, delikatnie wyjąć gniazda nasienne nie uszkadzając strąka.
Mięso mielone przełożyć do dużej miski lub garnka, wbić jedno jajko, przyprawić majerankiem, tymiankiem i resztą ziół. Następnie dodać trzy łyżki przecieru pomidorowego i ostudzony ryż. Całość dokładnie wymieszać i doprawić do smaku solą i pieprzem.
Na spód naczynia żaroodpornego można nalać trochę bulionu warzywnego, aby w naczyniu żaroodpornym wytworzył się mikroklimat z parującej z niego pary wodnej. W przeciwnym razie mięso może być za suche po wyjęciu papryki z piekarnika. Zapiekać około 45 minut. Podawać gorące.
Życzę smacznego obiadu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz